Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Engelliler İçin Mobilya Tasarımı

12/06/2018

workinwork-blog-sayfasi-engelliler-icin-tasarim-icerik-img1

Mobilya tasarlarken yada üretirken, konforuna ve kullanılabilirlik durumlarına da dikkat etmekte fayda var. Özellikle engellilerin de rahatlıkla kullanabilecekleri mobilyalar tasarlamak, bütün insanların rahatlıkla hareket etmesine yardımcı olacaktır. Yürüme engelli kişilerin kullanabilecekleri mobilya çeşitleri göz önüne alınmalıdır. Tasarım yaparken, engellilerin karşılaştıkları sorunlar araştırılmalıdır. Gerekirse engelli ailelerine ve yaşadıkları sıkıntılara tanıklık etmek, tasarımların daha rahat oluşmasına olanak sağlar. Mobilyalara erişim ve ulaşım boyutları son derece önemli. Yükseklik durumları yürüme engelli birinin rahatlıkla ulaşabileceği noktalarda olmalıdır. Mobilyaları başka birinin yardımı olmadan, kendi çabasıyla kullanabilecekleri konforda üretmek gerekir. Masa, sandalye, dolap, yatak odası, mutfak ürünleri gibi mobilya ürünlerini tasarlarken, boy uzunlukları göz önünde bulundurulmalıdır.

workinwork-blog-engelliler-icin-tasarim-icerik-img2

workinwork-blog-engelliler-icin-tasarim-icerik-img3

Engellilere tasarım mobilyalar üretmek, onları kırmadan ve incitmeden yapılmalıdır. Alenen yapılmaması ve ayrı bir kesimmiş gibi davranılmaması gerekir. Tasarımlarda o ruhu yansıtmak, onları da düşündüğünüzü göstermek önemlidir. Görme engelli kişilerin çarpmaması için mobilyalarda tek bir hareketle istenilen pozisyona getirme durumları oluşturulmalıdır. Tek bir hareketle masayı açabilmesi, çarpmadan ulaşabilmesi, çarptığında tehlike yaratmaması önemlidir. Engel durumları göz önünde bulundurularak, ortaya çıkan tasarımlar, birçok kişinin hayatını kolaylaştırabilir. Birçok başarılı iç mimarın ve tasarımcının yapması gereken en önemli detaylardan biri, engellilerin mobilyalarda karşılaştıkları zorlukları bilmektir. Bilinen bu zorluklar karşısında çözüm üretmek daha kolay olabilir. Hem ailelerin hem de kişilerin oldukça zorlandığı ve kullanamadığı mobilyalarda, farklılık yaratmak yine tasarımcılara düşüyor.

workinwork-blog-engelliler-icin-tasarim-icerik-img4

workinwork-blog-engelliler-icin-tasarim-icerik-img5

workinwork-blog-engelliler-icin-tasarim-icerik-img6

Engelliler için mobilya üretmek, bir nebze de olsa hayatlarını kolaylaştırmaya yardımcı olmak demektir. Sıradan yaşamlarında bile zorlanan, özellikle mutfak ve salon mobilyalarında sürekli yardım ve desteğe ihtiyaç duyan bu kişiler, evlerinde ve iş yerlerinde rahatlıkla hareket edebilecekler. Engelliler için özel üretilecek olan bu tarz tasarım mobilyaların yaygınlaştırılması ve biran önce hayata geçirilmesi gerekir. Fiyat konusunda da mümkün olduğu kadar bütçeye hitap eden türden olursa, daha fazla kesime ulaşabilir. Özel tasarım diye, yüksek fiyatlardan satılması, alım gücünü zorlayacaktır. Satıştan çok, kullanıma yönelik üretilen mobilyaların, manevi boyutu oldukça önemlidir. Kar ve çıkar amacı gütmeden tasarlanan ve satışa sunulan engelli mobilyalarının ihtiyaç sahiplerine ulaşması hedeflenmektedir. Sıradan insanlar, engelli yaşamlarında yaşanan sorun ve sıkıntıları anlamakta güçlük çekebilir. Belki bir çoğumuza göre dolaba uzanmak, yatağa yatabilmek, masaya oturmak son derece basit gelebilir. Bu kadar basit hareketler için, dakikalarını harcamak zorunda kalan, yardıma ihtiyacı olan binlerce insanımız var.

workinwork-blog-sayfasi-engelliler-icin-tasarim-icerik-img1

KAYNAK

Diğer Blog Yazıları
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam